Charakteristika
Nazýva sa aj topinambur a je blízkym príbuzným slnečnice. Táto bylina dosahuje výšku až 300 cm a jej mocná priama drsná stonka vyrastá na jar z podzemnej hľuzy. Stonkové listy sú zväčša protistojné, stopkaté, vajcovité, až 25 cm dlhé a 10 cm široké, drsné. Na vrchole stonky sa na jeseň vytvorí úbor s priemerom 4 - 8 cm, zložený zo žltých kvietkov. Súkvetie má v terči plodné rúrkovité a na obvode neplodné jazykovité kvety. V našich podmienkach sa nevyvíjajú semená, pretože bylina kvitne veľmi neskoro a jej nadzemná časť zmrzne.
Výskyt
Topinambur pochádza zo Severnej Ameriky, odkiaľ sa rozšíril do Strednej a Južnej Ameriky, Európy, Ázie aj Austrálie ako pestovaná rastlina. V strednej Európe na viacerých miestach splanel a stal sa inváznou burinou, ktorá sa hľúzami rýchlo rozmnožuje a v niektorých oblastiach zatláča pôvodnú vegetáciu. Ako výživná a kŕmna rastlina sa pestuje pre hľuzy na poli aj v záhradách. Hľuzy sa vysádzajú skoro na jar.
Zber a úprava
Nové hľuzy sa utvárajú v júli a v auguste. Ak sa na konci vegetácie nevyberú z pôdy, dobre prezimujú a na jar z nich vyrastú nové rastliny. Z púčikov na rozkonárených hľúzach môže vyrásť aj viac rastlín.
Liečivé vlastnosti
Inulín nezvyšuje obsah cukru v krvi, preto je veľmi vhodný pre diabetikov. V tenkom čreve sa nevstrebáva, lebo ľudský organizmus nevytvára enzým inulinázu, potrebnú na jeho rozklad. Rozkladajú a využívajú ho však črevné baktérie, preto pôsobí blahodarne na ich život a funkcie, a tým aj na činnosť tráviacej sústavy.
Príprava
Čerstvé hľúzy sa vyberú z pôdy na jeseň po vyschnutí nadzemnej časti rastlín alebo na jar pred vypučaním nových stoniek. Po očistení a postrúhaní nahrubo sa môžu použiť do šalátu. Chutné sú s cibuľou po ochutení zvyčajnými zálievkami. Obľúbené sú aj placky z jemne postrúhaných hľúz, osolených a zmiešaných s postrúhanou cibuľou a múkou. Opražia sa na malom množstve oleja. V niektorých krajinách sa pripravujú priemyselne aj suché hľúzy. Po napučaní vo vode pokryjú celoročnú potrebu diabetikov.
Zaujímavosť
V súčasnosti rastie záujem o topinambur nielen pre jeho výživné a liečebné vlastnosti, ale aj pre tvorbu biomasy využiteľnej v energetike.