Charakteristika
Ruža je rozkonárený, až 3 metre vysoký ker. Každý rok vyháňa dlhé ovisnuté výhonky, ktoré sa v ďalšom roku rozkonárujú. Listy sú striedavé, nepárno perovito zložené, na okraji pílkovité. Konáre aj listy sú pokryté tŕňmi. Päťpočetné ružové kvety sú pravidelné, voľnolupienkové, s mnohými tyčinkami a viacerými piestikmi. Vyrastajú na koncoch výhonkov jednotlivo alebo v chocholíkoch. Plod je lesklá červená vajcovitá šípka, ktorá vzniká zo zdužnatenej kvetnej čiašky. Je to vlastne plodstvo zložené z viacerých jednosemenných chlpatých nažiek.
Výskyt
Vyskytuje sa v celej Európe. Je nenáročná na pôdu - rastie pri cestách, na skalnatých stranách a okrajoch lesov od nížin až do podhoría. Pestujú sa aj jej vyšľachtené odrody s väčšími a dužinatejšími šípkami a menším množstvom nažiek.
Zber a úprava
Zberajú sa šípky ešte pred dosiahnutím plnej zrelosti. Vtedy sú svetločervené a tvrdé. Sušia sa celé, alebo iba ich dužinaté čiašky, rozrezané a zbavené nažiek s chĺpkami a semenami. Musia sa sušiť rýchlo, aby nestratili veľmi cenný obsah vitamínu C. Odporúča sa celé sušenie alebo aspoň dosušovanie v umelých podmienkach pri teplote až do 60 °C.
Liečivé vlastnosti
V medicíne aj ľudovom liečiteľstve sa užíva ako bohatý zdroj vitamínov, ktorý priaznivo ovplyvňuje zdravotný stav a imunitu organizmu. Má bohaté a všestranné využitie aj preventívne. Z jej liečivých účinkov vyberáme najmä pôsobenie: na látkovú premenu pri jarnej únave, tehotenstve, dojčení, avitaminóze a rekonvalescencii, pri infekčných chorobách, spojených najmä s horúčkami a pri intoxikáciách, preventívne na zvýšenie odolnosti proti chrípke, lámavosti kapilár, paradentóze, ateroskleróze, na hojenie zlomených kostí, zle hojacich sa rán atď.
Príprava
Z nadrobno rozdrvených šípok sa pripravuje zápar z 1 - 2 lyžičiek drogy a pohára vody zohriatej na 80 °C. Pije sa po 20 minútovom lúhovaní. Na prípravu šípkového záparu existuje viacero návodov, avšak neodporúčame drogu vystavovať vriacej vode, nakoľko varom sa ničia cenné látky.