Charakteristika
Nevädza poľná je jednoročná liečivá rastlina čeľade astrovité. Jej stonka dosahuje okolo 80 cm a býva často vetvená. Kvetné listy sú špicaté, široké asi 6 mm. Kvety sú modrofialovej v strede a výrazne modré na okrajoch. Plody sú nažky s chocholcom.
Výskyt
Rastlina pochádza pôvodom zo Stredomoria a neskôr sa rozšírila po celej Európe. Nevädza poľná rastie na okrajoch obilných polí a na suchých, kamenistých miestach spolu s rumančekom pravým a makom divým. Je indikátorom prehnojenia polí.
Zber a úprava
Zbierajú sa celé sýtomodré hlavičky bez stopiek, alebo len z úborov vytrhávame lupienky. Trhajú sa ručne za slnečného počasia a potom sa sušia v tenkých vrstvách na lieskach na dobre vetranom mieste. Sušíme pri 35 stupňoch. V liečiteľstve sa používa kvet, buď samostatný alebo s kalichom.
Liečivé vlastnosti
Nevädza ma močopudné a žlčopudné účinky, v súčasnosti sa najčastejšie používa pri zápaloch a hnisavých očných chorobách. Kvet sa používal ako horký liek pri nechutenstve a poruchách trávenia a aj proti lupinám.
Príprava
Zápar sa pripravuje 1 čajová lyžička na šálku vody, treba ju piť až 3 krát denne. Zvonka sa droga používa na prípravu kúpeľov, na vymývanie vredov a rán a ako prísada do vlasových vôd. Používa sa na unavené oči vezmeme jednu polievkovú lyžicu kvetov, prelejeme šálkou vriacej vody, necháme 10 minút lúhovať, precedíme, necháme vychladiť a nakoniec premyjeme oči.
Zaujímavosť
Nevädza ma krásnu azúrovo modrú farbu a preto sa najčastejšie používa na prifarbovanie, do voňavkárskych prípravkov, korenina a iné.