Charakteristika
Marhuľa je teplomilný strom, ktorý rastie do výšky 3 - 7m. Koruna je nepravidelná, široká a oválna. Listy sú zelené, opadavé a striedavé. Kvety vyrastajú jednotlivo, majú bielu až ružovú farbu. Plody sú kôstkovice s oranžovým oplodím. Marhule sú 4 - 8 cm veľké a guľaté. Pokožka je zamatová, hladká a sfarbená od bledožlta do tmavo oranžova.
Výskyt
Pochádza z Číny. Do Európy sa dostala cez Arménsko, na Slovensko sa rozšírila z Talianska. Arménsky pôvod obsahuje jej latinský názov armenica. Na Slovensku sa pestuje v oblastiach z miernou zimou, hlavne vo vínohradníckých oblastiach. Darí sa im v čiernych, hnedých, hlinitých až piesočnato - hlinitých pôdach. Je veľmi citlivá na jarné mrazy.
Zber a úprava
Marhule zbierame v plnej zrelosti, najlepšie postupnou prebierkou. Oberajú sa opatrne, skladovať by sa mali v debničkách v chladnej pivnici.
Liečivé vlastnosti
Marhule zlepšujú náladu, brzdia proces starnutia, regenerujú a tvoria nové bunky. Regenerujú vlasy, nechty a kožu, udržujú dobrý stav zraku. Preventívne pôsobia proti Alzheimerovej chorobe, podporujú imunitný a srdcovo - cievny systém, regulujú krvný tlak. Priaznivo vplývajú na sliznicu pľúc a hltana, zmierňujú astmatické ťažkosti, zápaly prínosových dutín a ekzémy. Marhule sú zdrojom železa a podporujú tvorbu červených krviniek. Sušenú marhule odstraňujú zápchu, stačí skonzumovať 4 - 5 kusov denne.
Príprava
Marhule sa konzumujú čerstvé, zavárajú sa, vyrába sa z nich džem, marmeláda, sušia sa alebo kvasia na marhuľovicu.
Zaujímavosť
Marhuľové kôstky obsahujú amygdalín, ktorý je pri väčšej konzumácii jedovatý. Z tohto dôvodu sa neodporúčajú pre tehotné ženy.