Charakteristika
Mango je tropické ovocie, plod mangovníka. Mango patrí do rodu Mangifera, ktorý zahŕňa 69 botanických druhov a viac ako 1000 odrôd tohto ovocia. Mangovník je tropický strom, ktorý dorastá do výšky okolo 15 až 20 m. Je to vždyzelený strom s hustou okrúhlou korunou, dožíva sa až 350 rokov. Listy sú striedavé, kópijovité, tmavozelené, lesklé a dlhé až 30 cm. Kvety sú drobné a žltočervenej farby. Plody môžu byť rôznej farby, veľkosti a tvaru. Uprostred plodu sa nachádza veľká plochá kôstka.
Výskyt
Nie je známy jeho presný pôvod, ale predpokladá sa že, mango pochádza z južnej a juhovýchodnej Ázie. V Indii, Barme, na Srí Lanke, v Pakistane a Bangladéši boli nájdené fosílie staré 25 až 30 miliónov rokov. Darí sa mu v tropickom až subtropickom pásme, s dostatočným prísunom vlahy. Mango si môžete vypestovať aj doma z kôstky, rastlina je však náročná na teplo a svetlo. Plodov sa dočkáte až po siedmych rokoch od zasadenia.
Zber a úprava
Zbierajú sa plody, ktoré je potrebné nechať dozrieť pri izbovej teplote, pokiaľ zmäkne.
Liečivé vlastnosti
Mango je výborným zdrojom vitamínu A, C, betakaroténu, draslíka a vlákniny. Obsahuje málo tuku a sodíka. Pôsobí preventívne proti infekciám a chorobám z prechladnutia. Zabezpečuje zdravý vývoj slizníc a upokojuje nervy. Oživuje farbu pokožky a vlasov. Pomáha pri poruchách zraku a šerosleposti. Znižuje krvný tlak, stimuluje obličky a pomáha odvodňovať organizmus pri redukčnej diéte. Mango patrí medzi najbohatšie prírodné zdroje vitamínu B6.
Príprava
Konzumujú sa čerstvé plody, ďalej sa z manga pripravujú šaláty, kokteily, džúsy, džemy, kompóty, omáčky, pálenka, víno, kandizuje sa a suší. Mango sa používa na ošetrenie pleti, často je pridávané do krémov a masiek na tvár. Mangová domáca maska rozjasňuje a zjemňuje pokožku, stačí rozpučiť dužinu manga vidličkou, naniesť na očistenú pleť, nechať pôsobiť 15 minút a opláchnuť vlažnou vodou. Zelené mango sa pre vysoký obsah škrobu používa ako zelenina.
Zaujímavosť
V Indii sa mango považuje za národné ovocie a jeho strom je symbolom lásky, priateľstva a plodnosti. V hinduizme a budhizme má dokonca náboženský význam. Budhisti veria, že pod mangovníkom často meditoval sám Budha.