Charakteristika
Ľan je jednoročná, až 150cm vysoká rastlina so vzpriamenou, oblou, husto olistenou a v hornej časti rozkonárenou stonkou. Listy sú sediace, striedavé, celistvookrajové, čiarkovito kopijovité. Stonky sú zakončené dlhostopkatými belasými (zriedka bielymi) päťpočetnými voľnolupienkovými kvetmi vo vrcholíkových súkvetiach. Rozkvitajú vždy skoro ráno a ich korunné lupienky zväčša opadnú ešte pred poludním. Plody sú gulato vajcovité tobolky, v ktorých dozrieva 10 lesklých, sploštených, žltohnedých až mahagónovohnedých vajcovitých semien.
Výskyt
Ľan siaty patrí medzi veľmi staré kultúrne rastliny. V súčasnosti už nikde nerastie vo voľnej prírode. Pestoval sa už v starom Egypte a dodnes sa pestuje v mnohých krajinách sveta pre olejnaté semená a vlákno využívané v textilnom priemysle. U nás sa pestuje najmä v podhorských oblastiach bohatých na zrážky.
Zber a úprava
Na liečebné účely sa využívajú semená, ktoré dozrievajú v júli a po vymlátení sa nechajú dosušiť v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C. Ľanový olej sa získava lisovaním semien.
Liečivé vlastnosti
Pre cenné vlastnosti slizu sa ľanové semeno využíva ako prostriedok proti zápche a na zvýšenie činnosti čriev, liečbu zápalu žalúdka, žalúdočných vredov a prevenciu rakovinového ochorenia žalúdka, pri zápaloch priedušiek a močových ciest.
Príprava
Macerát: jedna až dve lyžice celých alebo rozdrvených semien sa ráno zalejú pohárom studenej vody a nechá sa stáť do večera. Zvyšky semien sa precedia a sliz napučaný vo vode sa vypije. Taktiež je možné použiť semená na obklady. Celé alebo rozdrvené ľanové semená sa vložia do plátenného vrecúška a ponoria sa na 10 minút do horúcej, nie vriacej vody. Nechajú sa odkvapkať a teplé sa prikladajú zvonka pri bolestiach obličiek, močového mechúra a iných vnútorných orgánov.
Zaujímavosť
Ľanové semeno sa používa ako pochutina v pe-kárenstve, cukrárstve a iných odvetviach potravinárstva.