Charakteristika
Trváca bylina z čeľade ružovitých s krátkym rozkonáreným podzemkom horkej chuti a klinčekovej vône. Má 20-60 cm vysokú stonku s chlpmi, žlté kvety a trojaké listy: najspodnejšie sú dlhostopkaté, pretrhovane nepárnoperovito zložené, stredné krátkostopkaté, trojdielne s palistami, najvyššie jednoduché prisadnuté. Plody sú chlpaté nažky v ježkovitej hlávke s háčikovými čnelkami, ktoré sa zachytávajú na ľudí a zvieratá, čím sa ďaleko rozširujú.
Výskyt
Rastie pri plotoch, múroch, v kroví, na okrajoch lesov a ciest ako burina.
Zber a úprava
Zbierame koreň alebo vňať na začiatku kvitnutia. Sušíme pri teplote do 35°C (silicová droga). Vňať schne rýchlo. Uschovávame dobre uzavreté a chránime pred svetlom a vlhkom.
Liečivé vlastnosti
Osoží pri katare žalúdka a čriev, spojenom s hnačkou (a zvýšenou telesnou teplotou), ako aj pri nechutenstve a nervovej únave (koreň i vo forme medicinálneho vína). Upravuje menštruáciu (urýchľuje jej priebeh). Zvonka sa používa na výplachy ústnej dutiny pri zápaloch sliznice, uvoľňovaní zubov, krvácaní z ďasien a pod. Ďalej ako dezinfekčné kloktadlo (odstraňuje i nepríjemný zápach z úst), na omývanie alebo obklady pri kožných chorobách a na kúpele pri hemeroidoch. Koreň slúži v domácnostiach ako náhrada za klinčeky i škoricu. Pridávali ho aj do piva, aby bolo chutnejšie a nekyslo. Mladé byle sa dávajú do polievok a prívarkov.
Príprava
Macerát: Na vnútorné užitie jedna dávka je 1-2 g drogy, 3 krát denne, podáva sa mierne zahriaty. Zápar: V praxi sa používa najčastejšie podáva sa 1 kávová lyžička na šálku záparu, ktorý sa pije 1-2 krát denne. Na vyplachovanie zapálenej a krvácajúcej ústnej sliznice, prípadne na hemeroidy či kožné infekcie sa odporúča 2 polievkové lyžice na ½ l záparu.
Zaujímavosť
V starých herbároch nájdeme rastlinu pod menom benedykt alebo sanamunda. Približne rovnaké obsahové látky má i príbuzný druh kuklík potočný, ktorý je troch vyšší a má zväčša sivočervené kvet, rastie na vlhkých lúkach a rašeliniskách.